Prosinec 3, 2022
Ostatní

Jak na výběr vhodné podlahy?

Chystáte se na rekonstrukci svého domu a uvažujete o pořízení nové podlahové krytiny? Ale stále se nedokážete rozhodnout, zda zvolit nějaký druh koberce, plovoucí podlahu, dlažbu či vinyl? Každá podlahová krytina má své výhody a nevýhody, což výběr poněkud ztěžuje. Chcete-li mít jasno, pak byste si měli ujasnit několik základních aspektů, které vám výběr vhodné podlahové krytiny usnadní. A co při výběru podlahy zohlednit?

Jaké parametry vzít v úvahu?

Při výběru vhodné podlahové krytiny je třeba vzít v úvahu celou řadu parametrů. Nejprve je třeba si ujasnit, kde má být podlahová krytina umístěna, jelikož od toho se odvíjí vše. Například do dětského pokoje se hodí především dětské koberce. Jakmile máte v tomto jasno, pak se zaměřte na výběr barvy.

Barva podlahové krytiny je jedním ze základních parametrů. Při volbě vhodné barvy je třeba zohlednit zejména barvu stěny v místnosti a barvu nábytku. Díky tomu bude barva korespondovat s celým prostorem. Při výběru barvy je třeba myslet i na četnost úklidu. Obecně platí, že světlé barvy vyžadují častější úklid, jelikož se snadno zašpiní a je na nich vidět každá nečistota. Z tohoto důvodu se doporučuje sáhnout po tmavších či barevnějších odstínech.

Mezi velice důležitou vlastnost podlahové krytiny patří také její odolnost. Odolnou podlahovou krytinu bychom měli zvolit všude tam, kde dochází ke zvýšené zátěži, jako je chodba, obývací pokoj či komerční prostory. Odolná podlaha by neměla chybět ani v kuchyni a koupelně. Mezi velice odolné podlahové krytiny patří například zátěžové koberce, vinylová podlaha nebo PVC podlahy.

Nejoblíbenější podlahové krytiny

Na trhu se lze v současné době setkat s širokým spektrem podlahových krytin. Mezi nejoblíbenější a nejčastěji používané podlahové krytiny se řadí především:

  • Plovoucí laminátové podlahy

Předností laminátových podlah je jejich skvělý vzhled a nižší cena. V porovnání s jinými typy podlah však nejsou natolik odolné, takže se nehodí do zatěžovaných místností. Také je nelze umístit do prostor s vyšší vlhkostí.

  • PVC podlahy

PVC podlahy neboli lino patří mezi velice odolné podlahové krytiny, které se navíc snadno čistí. Za jejich nevýhodu je často považován vzhled, i když v současné době si je lze pořídit v mnoha designech, které důvěrně imitují dřevěnou podlahu, dlažbu a jiné oblíbené podlahy. Podlahy z polyvinylchloridu jsou také příjemné na dotek.

  • Vinylové podlahy

Vinylové podlahy jsou v současné době velice populární. Od PVC podlah se liší zejména systémem pokládky. Hlavními přednostmi vinylových podlah je především jejich vysoká odolnost, jednoduchá pokládka, snadná údržba a bohatá nabídka dekorů. Vhodné jsou i do místností s vyšší vlhkostí, bez problému je tak lze instalovat i do koupelny. Nevýhodou jsou nižší izolační vlastnosti.

  • Koberce

Koberce patří mezi oblíbené podlahové krytiny, které nachází využití v mnoha domácnostech. Pořídit si je lze ve dvou variantách, a to jako celoplošné neboli koberce metrážové a koberce kusové. Koberce dodávají interiéru jedinečný vzhled a pocit útulna. Kusové koberce lze také využít jako skvělý designový prvek k jiným typům podlah. Koberce mají také skvělé izolační vlastnosti. Odolnost koberce se liší podle zvoleného druhu koberce. Za nevýhodu koberců se považuje zejména pracnější údržba, takže se nehodí do kuchyně. Dále jsou nevhodné do koupelen.

  • Dřevěná podlaha

Dřevěné podlahy patří mezi klasiku, které jsou charakteristické vysokou odolností a elegantním vzhledem. Jejich výhodou jsou také výborné izolační vlastnosti. Jejich nevýhodou je naopak vyšší cena a těžší údržba.