Listopad 29, 2020
Ostatní

Vše, co potřebujete vědět o látkových plenkách

Látkové pleny se snadno používají a mají mnoho výhod pro životní prostředí a především pro zdravý a spokojený život děťátka.

Když očekáváte potomka, musíte učinit mnoho důležitých rozhodnutí a výběr mezi látkovými a jednorázovmi plenkami je jedním z nich. Mnoho matek zná veškeré výhody používání látkových plen, ovšem neví odkud začít. Látkové pleny možná znáte z doslechu od svých rodičů či dokonce babiček, ale dnešní látkové pleny mají zcela jinou úroveň a s tehdejšími plenkami se nedají srovnávat.

Zdravější varianta pro vaše děti

Ačkoli je hodně oponentů je více než jasné, že látkové plenky jsou zdravější variantou pro vaše děti. Přírodní vlákna (a dokonce i syntetické tkaniny) umožňují větší proudění vzduchu než jednorázová tkanina tkaná plastem. Ze zdravotního hlediska je to důležité, protože reguluje teplotu u chlapců, což může ovlivnit teplotu šourku, u dívek brání v růstu kvasinkám, což může způsobit infekce močových cest, drozd a řadu dalších problémů souvisejících s kvasinkami.

Udržitelnost

Látkové plenky nabízejí udržitelnou alternativu pro rodiny – „udržitelná“, což znamená „je možné ji udržovat po dlouhou dobu.“

V tomto případě je udržitelnost finanční i environmentální. Jakákoli dobrá látková plenka, o kterou je dobře postaráno, může být znovu použita na druhé dítě. Některé vydrží i 3–4 děti, takže finanční úspory mohou být značné a dopad na životní prostředí absolutně minimalizován, i když vezmeme v úvahu, že s praním a údržbou plen je spojena další spotřeba vody a energie.

Je pravda, že váš dopad na životní prostředí bude určen podle toho, kde žijete. Pokud žijete v poušti, voda je pravděpodobně za příplatek, takže praní plenek každé dva dny může být nezodpovědným využíváním zdrojů. Pokud žijete v oblasti, kde vaše energie pochází z uhlí, může být nezodpovědné pravidelné používání sušičky k sušení plenek. Pokud žijete v oblasti, která vytváří energii spalováním odpadu místo skládkování, dopad odpadu se bude lišit. Příliš často počítáme náš dopad na životní prostředí podle toho, co skončí na skládce.

Látkové plenky pro vás stále mohou být volbou, ale možná budete muset vybrat své typy plenek nebo se rozhodnout, jak často můžete podle toho prát.