Září 23, 2021
Ostatní

Než budete zpracovávat roční hlášení za odpady, zjistěte, k jakým změnám došlo

Česká republika je známá tím, že ačkoliv jde o malou zemi, zákony zde přibývají jako na běžícím páse a pro běžného smrtelníka je skoro nemožné všechny změny sledovat. Naštěstí se vás netýkají všechny nové zákony, ale jen některé. Pokud každoročně zpracováváte roční hlášení za odpady, měli byste vědět, že spolu s rokem 2021 přišel zákon o odpadech 541/2020 Sb., který přináší některé změny, o kterých byste rozhodně měli vědět.

Co se ohledně ročního hlášení za odpady mění?

Pro roční hlášení o produkci odpadů 2021 už platí jiné podmínky než v minulých letech. Povinnost roční hlášení zpracovávat má každý, kdo produkuje více než 100 tun běžného nebo 600 kilogramů nebezpečného odpadu. Dříve to bylo 100 kilogramů nebezpečného odpadu, takže se hranice u tohoto odpadu posunula a menší producenti nebezpečného odpadu už tak nově nemusí roční hlášení dělat. Týká se jich však průběžná evidence odpadů, která je povinností u každé firmy a před kontrolou slouží právě evidence jako prokázání toho, že limit nepřekračujete.

Změnil se také termín pro odeslání ročního hlášení za odpady na ISPOP.CZ a to z 15.2 na 28.2. Více času na zpracování a odeslání zajisté každý uvítá.

Roční hlášení zpracované externí firmou

Ne každý má kapacity na to, aby svépomocí vedl průběžnou evidenci odpadů a navíc podával roční hlášení. K podání musíte být registrovaní na ISPOP.CZ, kam hlášení musíte včas poslat. Také je nutné zasílat výkaz statistiky o odpadech na Český statistický úřad. Jestliže jsou to pro vás těžké starosti navíc, nechte je na zkušenějších a to konkrétně na expertech ze společnosti na Rocnihlaseni.cz, kteří se postarají o všechny zákonné povinnosti týkající se odpadů za vás. Budete mít jistotu, že je vše zpracované správně a odeslané včas.